Konferencija Franjevačke obitelji
Braći i sestrama franjevačke obitelji
PISMO GENERALNIH MINISTARA FRANJEVAČKE OBITELJI
U spomen na papu Franju
Draga braćo i sestre,
mir i dobro svoj braći i sestrama franjevačke obitelji!
Srca ispunjenih zahvalnošću, ali i dubokom tugom, mi, generalni ministri Franjevačke obitelji, želimo s vama podijeliti oproštaj od “gospodina Pape” Franje, kojega je Gospodin pozvao k sebi u svjetlu Uskrsa.
Budući da nas je naš voljeni papa Franjo napustio, smatramo važnim promisliti o dubokom značenju koje je njegova prisutnost imala za nas, sinove i kćeri svetoga Franje Asiškog. Nije slučajnost da je Jorge Mario Bergoglio za svoj pontifikat odabrao ime Asiškog siromaška: taj je izbor od početka otkrio program života i poslanja koji je dosljedno slijedio do kraja svojih dana.
Papa koji je utjelovio franjevačku karizmu
Papa Franjo na značajan je način živio duh našeg serafskog Oca. Kako se ne prisjetiti njegovih riječi izrečenih tijekom njegova posjeta Asizu 4. listopada 2013.: S ovog mjesta mira, u kojem je sveti Franjo rođen i živio, ponavljam snagom i blagošću ljubavi: poštujmo stvoreno, mi nismo oruđe uništenja! Poštujmo svakog čovjeka: neka prestanu oružani sukobi koji zemlju natapaju krvlju, neka utihne oružje i neka posvuda mržnja ustupi mjesto ljubavi, uvreda oprostu i nesloga jedinstvu.
Krist u središtu, ljubav prema Crkvi, prvenstvo molitve, stil evanđeoske jednostavnosti, blizina siromasima i najmanjima, briga za naš zajednički dom, zalaganje za pomirenje, mir i dijalog: to su bili stupovi franjevačke karizme koji su vodili njegovu Petrovu službu.
Univerzalno bratstvo
S posebnim ganućem sjećamo se kada nas je u svojoj poruci franjevačkoj obitelji od 8. svibnja 2021., u povodu stote obljetnice časopisa San Francesco Patrono d’Italia, potaknuo: Nastavite ići naprijed nadahnuti likom Asiškoga siromaha, koji je znao živjeti ono bitno spajajući to s milosrđem prema svima drugima, osobito najsiromašnijima i napuštenima. Nastojte pretočiti franjevačke vrijednosti u konkretnost svakodnevnog života, nastavljajući biti pozorni na “znakove vremena”.
Njegova enciklika Fratelli tutti, koju je nadahnuo sam naš serafski Otac, ostat će jedan od najsnažnijih poziva na univerzalno bratstvo u našem vremenu, poziv da se prepoznamo kao sva braća i sestre u svijetu razdiranom podjelama i sukobima.
Papa Franjo osnažio je ovu najavu snagom svoga glasa koji se uzdigao da podsjeti svijet na odgovornost pred licem i životom drugoga, posebno ako je migrant i izbjeglica, žrtva nasilja i rata, beskućnik, zatvorenik, jedan od mnogih “nevidljivih” ljudi u našim gradovima.
Svojim gestama i riječima predstavio se kao pravi brat, pozivajući sve da ne zapostave djecu, starije i one koji žive na margini, u društvu koje često teži za profitom. Također je snažno istaknuo vrijednost žena, doprinoseći izgradnji širokog i konkretnog bratstva, koje je obogaćeno svakime od nas.
Poziv na zajednički hod u kršćanskoj zajednici dao je Crkvi bratsko lice, a susretu s drugim kulturama i religijama dao je dah nade.
Briga za stvoreno
Kako zaboraviti poticaj pape Franje na brigu za naš zajednički dom enciklikom Laudato Si’, duboko ukorijenjenoj u franjevačkoj duhovnosti? Lijepo je prisjetiti se ovoga dok slavimo 800. obljetnicu Pjesme brata Sunca.
Dana 4. studenoga 2020., obraćajući se jednoj od naših obitelji, rekao je: Sveti nas Franjo poziva da promatramo stvoreno očima divljenja i zahvalnosti, a ne proždrljivim stavom onih koji sve iskorištavaju i ne poštuju ništa. Neka vas Siromašak nauči suosjećati sa svima, staviti svoju kreativnost u službu najmanjih, a također živjeti zdravu napetost prema istini i pravdi zajedno s unutarnjim spokojem. Stvarnost u kojoj je sve međusobno povezano i u kojoj je Bog u središtu stvorenja i bića mnogo je više od bilo kakvog ekologizma te još uvijek čeka da bude temeljito istražena i pretočena u konkretne životne izbore za pojedince i društva.
Crkva siromaha i za siromahe
Papa Franjo je od početka svog pontifikata sanjao o “siromašnoj Crkvi za siromašne”, slijedeći stope svetog Franje koji je oženio Gospođu Siromaštinu. U jednom od posljednjih susreta s franjevcima, 17. lipnja 2023., u povodu 800. obljetnice Pravila svetoga Franje, rekao nam je: Siromaštvo nije sociološka teorija ili moda, nego nasljedovanje Isusa na putu poniznosti i ogoljenosti. To je konkretna ljubav koja postaje služenje i dar. Potičem vas, draga braćo i sestre, da uvijek budete radosni svjedoci toga evanđeoskog siromaštva koje je živio sveti Franjo, odričući se svega kako bi slijedio Gospodina. Čini nam se da je ta poruka rasla tijekom godina njegove Petrove službe i uvijek nas vraćala na ono bitno. Sve to prepoznajemo i kao zreo plod usvajanja Drugoga vatikanskog koncila iz kojega je papa Franjo ne samo crpio nadahnuće, nego je iz njega na zreo način crpio i dao glas i tijelo.
Poziv da nastavimo franjevačkim putem
Dok oplakujemo njegov odlazak, pozdravimo duhovno naslijeđe koje nam je ostavio kao dragocjeno blago koje treba čuvati i učiniti plodnim. Najbolji način da poštujemo uspomenu na papu Franju je da nastavimo s obnovljenom predanošću živjeti karizmu našeg Svetog Oca Franje, naviještajući evanđelje više svojim životom nego riječima, nastojeći biti oruđe mira u podijeljenom svijetu i živeći univerzalno bratstvo sa svim stvorenjima.
Tako nas je poučio i zamolio nas: I sve ovo, draga braćo i sestre, pozvani ste živjeti u bratstvu, osjećajući se dijelom velike franjevačke obitelji. U tom smislu podsjećam vas na Franjinu želju da cijela obitelj bude ujedinjena, dakako poštujući različitost i autonomiju različitih sastavnica i također svakog člana. Ali uvijek u uzajamnom životvornom zajedništvu, zajedno sanjajući o svijetu u kojem svi jesu i osjećaju se kao braća, i radeći zajedno na njegovoj izgradnji (usp. enciklika Fratelli tutti, 8): muškarci i žene koji se bore za pravdu i koji rade za cjelovitu ekologiju, surađujući u misionarskim projektima i postajući graditelji mira i svjedoci Blaženstava.
Pozivamo cijelu franjevačku obitelj da uzdigne molitve za blaženu dušu pape Franje, kako bi ga Gospodin primio u svoje Kraljevstvo svjetla i mira, gdje će konačno moći promatrati lice Onoga kojemu je s toliko ljubavi služio na zemlji.
Hvaljen budi, moj Gospodine, za sestru našu tjelesnu Smrt, kojoj nijedan živući čovjek umaknuti ne može.
S bratskom ljubavlju, u zajedništvu koje nas sve ujedinjuje u Kristu,
Vaši generalni ministri i predsjednica
fra Massimo Fusarelli, OFM, generalni ministar
fra Carlos Alberto Trovarelli, OFMConv, generalni ministar
fra Roberto Genuin, OFMCap, generalni ministar
fra Amando Trujillo Cano, TOR, generalni ministar
Tibor Kauser, OFS, generalni ministar
s. Frances Marie Duncan, OSF, predsjednica IFC-TOR
________________
Ur. broj: 23/2025
Rim, 22. travnja 2025.
[Fotografija preuzeta s mrežne stranice HBK: https://hbk.hr/papa/]